RSS


Cthulhu Dice

Cthulhu Dice to prosta gra kościana wydana przez Steve Jackson Games w 2010 roku. W pudełku znajdziemy 12-ścienną, specjalną kostkę, 18 szklanych znaczników i instrukcję. Gra jest przeznaczona dla od 2 do 6 graczy, a jedna partia nie powinna trwać dłużej niż 10 minut.

Pierwsze co przykuwa uwagę, to oczywiście sama kostka (dostępna w kilku wersjach kolorystycznych), której wykonanie nie budzi żadnych zastrzeżeń. Znajduje się na niej pięć różnych symboli: Cthulhu, Żółty Znak, Znak Starszych Bogów, macka i oko. Na początku każdy z graczy otrzymuje trzy punkty poczytalności (reprezentowane przez szklane znaczniki) i można rozpocząć zabawę.

Rozgrywkę rozpoczyna właściciel gry, wskazując oponenta, którego chce zaatakować. Następnie wykonuje rzut kością i w zależności od otrzymanego wyniku uzyskuje odpowiedni efekt:

Cthulhu – wszyscy gracze odkładają jeden żeton na rzecz Cthulhu (czyli na środek stołu)
Żółty Znak – wybrana ofiara odrzuca jeden żeton poczytalności na środek stołu
Znak Starszych Bogów – atakujący uzyskuje jeden punkt poczytalności od Cthulhu (jeżeli na środku stołu znajduje się jakiś żeton)
macka – atakujący „kradnie” jeden znacznik poczytalności od swojej ofiary
oko – atakujący sam wybiera jeden z powyższych efektów

Następnie atakowany musi odpowiedzieć swojemu prześladowcy poprzez rzut kostką. Jeżeli wyrzuci mackę, to oddaje mu jeden ze swoich żetonów, w innym wypadku efekty rozpatruje się tak, jak gdyby to on był atakującym. Jedna faza ataku i odpowiedzi to tura. Po jej zakończeniu inicjatywa przechodzi do gracza po lewej i wszystko zaczyna się od początku.

Nie ma sensu ukrywać, że gra jest niezbyt skomplikowana i kompletnie losowa. W praktyce wolny wybór ogranicza się do wskazania atakowanego gracza. Biorąc to pod uwagę, Cthulhu Dice można określić jako grę imprezową, która dobrze sprawdza się w knajpie (szczególnie jeżeli stawką będzie jakaś mała kwota pieniężna) albo jako „wypełniacz” (może na przykład służyć do wyłonienia startującego gracza w Arkham Horror etc.). Z tego powodu traktowałbym tę pozycję jako gadżet, ciekawostkę dla miłośników „bluźnierczych” klimatów. Sama kostka jest wykonana bardzo starannie i powinna usatysfakcjonować każdego estetę. Na korzyść Cthulhu Dice przemawia również jej cena (swój komplet kupiłem za 16 złotych). Wszystkim zainteresowanym polecam zapoznanie się ze stroną Steve Jacskon Games, na której można znaleźć między innymi flashową prezentację rozgrywki.

Wydawca: Steve Jackson Games

Dodaj komentarz